MENU
SZUKAJ

Wizyta stomatologiczna w trakcie ciąży

Leczenie zębów to temat, który budzi duże zainteresowanie u ciężarnych. Czy w ciąży w ogóle można leczyć zęby? Czy jest sens umawiać się na wizytę u stomatologa, jeśli pacjentka wie, że spodziewa się dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule.

Zdrowie jamy ustnej w trakcie ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami fizjologicznymi. W trakcie ciąży bardzo istotne jest, aby kobieta dbała o swoje zdrowie – dotyczy to również zdrowia jamy ustnej. Prawidłowa higiena i regularne wizyty u stomatologa są ważne dla utrzymania dobrego stanu zębów i dziąseł.

W czasie ciąży zmiany hormonalne w organizmie mogą wpływać na stan jamy ustnej. Wzrost poziomu hormonów zwiększa podatność na infekcje i stan zapalny dziąseł. Często obserwuje się tzw. ciążowe zapalenie dziąseł, które objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł podczas m.in. szczotkowania zębów. Podrażnione dziąsła zniechęcają kobiety do prawidłowej higieny jamy ustnej. Poza tym często sam zapach pasty do zębów, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to część kobiet boryka się z mdłościami lub wymiotami, może powodować awersję. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej w połączeniu z pH śliny może skutkować powstaniem próchnicy zębów. Podjadanie o niestandardowych porach również nie sprzyja utrzymaniu zdrowego uzębienia.

Tym, co może prowadzić do konieczności odwiedzenia stomatologa w czasie ciąży, jest również kwestia rozwoju płodu. Z każdym tygodniem ciąży wzrasta jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, co może prowadzić do osłabienia szkliwa zębów i zwiększonego ryzyka próchnicy u ciężarnej. W przypadku poważnych problemów z zębami i dziąsłami mogą wystąpić infekcje, które negatywnie wpływają na stan matki i dziecka.

Leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne

W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby w czasie ciąży odbyć 2-3 wizyty stomatologiczne. Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale w wielu przypadkach również konieczne! Fakt ten coraz częściej podkreślają osoby sprawujące opiekę medyczną nad ciężarnymi i zachęcają je do odwiedzania dentysty.

Jeśli kobieta w ciąży doświadcza bólu zęby albo innych problemów stomatologicznych, to bez obaw może skonsultować się z lekarzem dentystą. Oczywiście należy go poinformować o ciąży, aby mógł dobrać odpowiednie leczenie, adekwatne również do tygodnia ciąży. Najlepszym okresem do wdrożenia leczenia jest drugi trymestr ciąży.

Obawy przed leczeniem zębów w trakcie ciąży

Jedną z głównych obaw kobiet dotyczących leczenia zębów jest wpływ znieczulenia oraz leków podawanych w czasie zabiegów na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Obawy te na szczęście nie mają uzasadnienia w rzeczywistości. Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne – podawane im substancje są pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne, a tym samym nie wpływają negatywnie na stan zdrowia ani ciężarnej, ani jej dziecka.

W miarę możliwości w ciąży powinno się unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich, również jamy ustnej, ograniczając się jedynie do sytuacji, w których jest to konieczne.

Wizyta stomatologiczna przed planowaną ciążą

Dobrym sposobem na uniknięcie leczenia zębów w trakcie ciąży jest wykonanie badania jamy ustnej i wdrożenie ewentualnego leczenia przed planowaną ciążą. Pozwoli to uniknąć nagłej interwencji stomatologicznej w czasie ciąży. W takiej sytuacji wizyty w gabinecie stomatologicznym ograniczą się do przeglądów kontrolnych lub zabiegów higienizacyjnych.

Zdjęcie:<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/dwoch-stomatologow-wykonujacych-swoja-prace-w-gabinecie-stomatologicznym_17296158.htm#query=dentysta%20kobieta&position=24&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa gpointstudio</a> na Freepik

Korzystamy z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.