Jak przygotować się do badania USG w II trymestrze ciąży
Każde badanie ultrasonograficzne, również to wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonuje się je przez powłoki brzuszne, w pozycji leżącej. Ciężarna nie musi się przygotowywać do badania w szczególny sposób. Dla własnego komfortu może ona jedynie tuż przed opróżnić pęcherz moczowy.
USG połówkowe to badanie, które trwa najdłużej z wszystkich badań ultrasonograficznych przeprowadzanych w okresie ciąży. Dzieje się tak ze względu na stopień jego dokładności. Ciężarna powinna być przygotowana na to, że badanie potrwa ok. 20 minut, natomiast dokładny czas jest zależny np. od ułożenia dziecka i możliwości uwidocznienia poszczególnych narządów.
Badanie ultrasonograficzne na tym etapie ciąży powinno zostać przeprowadzone przez lekarza ginekologa-położnika.
Cel badania USG między 18 a 22 tygodniem ciąży
Podstawowym celem badania ultrasonograficznego przeprowadzanego między 18 a 22 tygodniem ciąży jest szczegółowa ocena narządów dziecka pod kątem występowania jakichkolwiek wad wrodzonych. Badanie w tym okresie ciąży ma za zadanie dostarczyć informacji na temat wzrastania płodu oraz jego stanu.
USG połówkowe – jakie parametry zostaną poddane ocenie
Lekarz przeprowadzający badanie dokładnie ocenia następujące organy i parametry:
- główkę – przede wszystkim jej obwód i obraz półkul mózgowych;
- twarz – profil, górną wargę ust i oczy;
- szyję – występowanie jakichkolwiek guzów;
- brzuch – prawidłową budowę i odpowiednie ułożenie żołądka, jelit, obu nerek, pęcherza moczowego i przyczepu pępowiny;
- szkielet – brak defektów w kręgosłupie oraz w obrębie kończyn górnych i dolnych;
- sznur pępowinowy – jego budowę oraz przyczep;
- narządy rodne – płeć płodu, ale również ewentualne nieprawidłowości w ich budowie.
Podczas badania USG przeprowadzanego mniej więcej w połowie ciąży ponownie określa się również masę płodu oraz wiek ciąży. Tej oceny dokonuje się na podstawie parametrów biometrycznych, czyli wymiaru dwuciemieniowego główki, jej obwodu, obwodu brzucha, długości kości udowej i ramiennej oraz szerokości móżdżka.
Ważnym elementem badania ultrasonograficznego przeprowadzanego między 18 a 22 tygodniem ciąży jest sprawdzenie łożyska, szyjki macicy i ilości płynu owodniowego. W przypadku łożyska bardzo ważnymi parametrami są jego położenie oraz możliwe nieprawidłowości w strukturze, np. guzy czy krwiaki. Z kolei na podstawie pomiaru długości kanału szyjki macicy ocenia się ryzyko porodu przedwczesnego. Jeśli zaś chodzi o płyn owodniowy, to niepokojąca jest zarówno jego zbyt duża, jak i zbyt mała ilość.
Badanie przesiewowe serca płodu
Podczas USG połówkowego przeprowadza się również badanie przesiewowe serca płodu. Lekarz położnik-ginekolog sprawdza m.in. jego wielkość, budowę i częstość rytmu. Dokładne badanie serca na tym etapie ma na celu jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych wad anatomicznych czy funkcjonalnych. Wady serca należą do najczęściej wykrywanych wad właśnie w tym okresie ciąży.
Jakie wady mogą zostać wykryte podczas USG połówkowego
Podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego mniej więcej w połowie ciąży bardzo dokładnej ocenie zostaje poddana cała anatomia dziecka. Zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości umożliwia wczesne wykrycie wad wrodzonych. Podczas USG połówkowego lekarz może dopatrzyć się rozszczepu podniebienia, obecności wola tarczycowego czy chorób serca lub płuc. Inne wady wrodzone, które mogą zostać zdiagnozowane podczas badania USG, to na przykład niedrożność układu pokarmowego czy rozszczep kręgosłupa.
Lekarz wykonujący badanie ultrasonograficzne pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży zwraca również uwagę na czynniki wskazujące na możliwość występowania wad genetycznych, np. zespołu Downa. Jest nim choćby nieprawidłowa długość kości nosowej płodu.
Czy wobec powyższego należy bać się USG połówkowego? Zdecydowanie nie! Tak dokładna ocena stanu dziecka w tym okresie ciąży ma na celu przede wszystkim jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych problemów. Daje to czas na podjęcie właściwych działań, choćby wdrożenie leczenia już na etapie ciąży albo przygotowanie się do rozpoczęcia go zaraz po porodzie.
Źródło:
https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2022-01/06.2020%20Rekomendacje%20Sekcji%20Ultrasonografii%20Polskiego%20Towarzystwa%20Ginekolog%C3%B3w%20i%20Po%C5%82o%C5%BCnik%C3%B3w%20w%20zakresie%20przesiewowej%20diagnostyki.pdf
Zdjęcie: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/lekarz-wykonujacy-badanie-usg-u-ciezarnej-pacjentki_9501372.htm#query=usg%20ci%C4%85%C5%BCa&position=1&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa serhii_bobyk</a> na Freepik