MENU
SZUKAJ

Test pulsoksymetryczny

Jednym z pierwszych badań przeprowadzanych u noworodka jest badanie pulsoksymetryczne. Polega ono na zmierzeniu ilości tlenu we krwi dziecka za pomocą specjalnego czujnika – pulsoksymetru.

Badanie to nazywane jest również pomiarem saturacji krwi, ponieważ saturacja to wskaźnik wysycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem. Za pomocą tego testu można m.in. wykryć u maluszka bezobjawowe wady serca. Saturacja znajduje się w jednym szeregu z takimi podstawowymi parametrami życiowymi, jak tętno, temperatura ciała, częstotliwość oddechu czy ciśnienie krwi.

Samo badanie nie jest nieprzyjemne. O ile u dorosłego pacjenta saturację mierzy się, zakładając czujnik na palec, o tyle u noworodka umieszcza się go na prawej stopie, która powinna być dobrze ucieplona. Badanie trwa około 2 minuty. Aby test spełnił swoją rolę i był miarodajny, wykonuje się go pomiędzy 2 a 24 godziną życia noworodka. Prawidłowy wynik uzyskamy, gdy wysycenie krwi tlenem wyniesie 96% lub więcej. Każde niższe wskazanie, może świadczyć o niewydolności oddechowej spowodowanej np. jakąś wadą wrodzoną i jest podstawą do przeprowadzenia szerszych badań, chociażby echokardiografii serca, nazywanej również echem serca. Powtórne badanie pulsoksymetrem, bez względu na poprzedni wynik, czeka dziecko w momencie wypisu ze szpitala.

Korzystamy z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.