Syndrom kuwady
Okazuje się, że dolegliwości charakterystyczne dla okresu ciąży, mogą dotykać również mężczyzn. W 1865 roku angielski antropolog, Edward Burnett Tylor, po raz pierwszy wprowadził do literatury pojęcie „couvade”. Słowo to wywodzi się od francuskiego czasownika „couver”, który oznacza wysiadywać, wylęgać. Dzisiaj syndromem kuwady określa się zespół typowo ciążowych dolegliwości, które pojawiają się u mężczyzn w czasie, kiedy jego partnerka spodziewa się dziecka (przeważnie dotyczy to pierwszego dziecka).
Objawy zespołu kuwady
Typowe objawy, które odczuwa mężczyzna cierpiący na syndrom kuwady, są podobne do tych, z którymi mierzy się większość kobiet w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży. Należą do nich:
- zmęczenie,
- bóle podbrzusza,
- przyrost masy ciała,
- uczucie niepokoju,
- problemy ze snem,
- zmiany apetytu,
- nudności,
- bóle głowy,
- powiększenie piersi (!),
- bóle porodowe (!!!).
Wydawać by się mogło, że to niemożliwe, aby ktokolwiek poza ciężarną odczuwał bóle porodowe lub miał powiększone piersi, a jednak odnotowano takie przypadki wśród mężczyzn, których partnerki spodziewały się dziecka. W większości sytuacji wyżej wymienione objawy mijają po narodzinach dziecka. Czasami zdarza się jednak, że mężczyzna wraz z matką dziecka doświadcza również stanów, które są charakterystyczne dla okresu poporodowego – na przykład depresji.
Współodczuwanie ciąży
Współodczuwanie przez mężczyznę stanów związanych z ciążą nie jest niczym nowym. Zjawisko to znane jest już od czasów starożytnych, ale wtedy było elementem wierzeń i praktyk religijnych. W niektórych kulturach uznawano, że mężczyzna powinien współdzielić niektóre kobiece zachowania z okresu okołoporodowego. Ojcowie aktywnie uczestniczyli w narodzinach dziecka – naśladowali kobietę rodzącą, symulowali bóle porodowe, wydawali charakterystyczne dźwięki, „odgrywali” scenę porodu. Miało to pokazać, że mężczyzna współuczestniczy w narodzinach dziecka.
Kogo dotyczy zespół kuwady
Zespół kuwady, nazywany również ciążą współczulną, nadal nie został do końca zbadany pod kątem medycznym. Część specjalistów uważa, że za ten stan odpowiada „gra hormonalna” u mężczyzny – rozumie się przez to obniżony poziom testosteronu przy równoczesnym wzroście poziomu estrogenu i prolaktyny w organizmie. Inni z kolei twierdzą, że zmiany te spowodowane są bliską więzią z partnerką i chęcią pomocy i współodczuwania.
Niektórzy przypuszczają, że syndrom kuwady częściej występuje u mężczyzn, którzy odczuwają wysoki poziom niepokoju o swoją rodzinę, oraz u tych, którzy mają poczucie zejścia na drugi plan w trakcie ciąży.
Syndrom kuwady – jak sobie z nim radzić
Syndrom kuwady nie jest oficjalnie uznawany ani jako choroba na podłożu fizjologicznym, ani jako schorzenie na podłożu psychologicznym. Właśnie dlatego nie istnieją jakikolwiek oficjalne zalecenia dotyczące tego, jak radzić sobie z jego objawami.
Dobrą informacją dla wszystkich mężczyzn borykających się z zespołem kuwady jest to, że mija on razem z ciążą. Jeśli zaś chodzi o radzenie sobie z jego przykrymi i dokuczliwymi objawami, to pomocne mogą okazać się sposoby i techniki, które doradza się samym ciężarnym.
Obraz autorstwa <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zabawny-maz-porownujacy-brzuch-z-ciezarna zona_6191557.htm#page=3&query=m%C4%85%C5%BC%20por%C3%B3wnuj%C4%85cy%20brzuch&position=0&from_view=search&track=ais">Freepik</a>