HPV jest wirusem DNA, który atakuje komórki nabłonka. Może występować w różnych typach, a każdy z nich ma inny potencjał onkogenny. Typy wysokoonkogenne, w szczególności typ 16 i 18, przyczyniają się do zmian w nabłonku szyjki macicy, prowadząc do zmian nowotworowych. Właśnie z tego względu tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, takich jak badanie cytologiczne i test HPV.
W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów i ustępuje samoistnie w ciągu paru miesięcy. Niestety istnieje ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa swoim partnerom seksualnym.
Poznajmy kilka faktów dotyczących wirusa HPV.
1. HPV można się zakazić już podczas pierwszego kontaktu seksualnego! Należy pamiętać, że do infekcji może dojść podczas stosunku analnego, waginalnego czy oralnego.
2. Prezerwatywa nie zabezpiecza przed zakażeniem w stu procentach. Wirus może bytować na wargach sromowych, łechtaczce czy skórze moszny – są to miejsca, których prezerwatywa nie osłania.
3. Występuje ponad 150 typów wirusa. Część z nich to tzw. wirusy wysokoonkogenne, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ale też odbytu, sromu czy gardła. Druga część to typy niskoonkogenne, które mogą powodować rozwój zmian łagodnych, czyli brodawek (tzw. kłykcin kończystych). Brodawki mogą występować w okolicach narządów płciowych, odbytu, ale także przy ustach czy w samej jamie ustnej. Brodawki mogą pojawić się zarówno w ciągu kilku tygodni, jak i miesięcy od kontaktu z nosicielem HPV.
4. Za rozwój raka szyjki macicy, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, odpowiadają wirusy typu 16 i 18.
5. HPV może powodować nie tylko nowotwór szyjki macicy, ale też rozwój nowotworów w obrębie głowy i szyi.
6. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepienie przeciwko HPV jest szczepieniem zalecanym (odpłatnym). Od 1 listopada 2021 roku została wprowadzona refundacja (50%) szczepionek przeciw konkretnym typom wirusa HPV dla osób powyżej 9 roku życia.
7. Najlepszym momentem na podanie szczepionki jest okres przed pierwszą inicjacją seksualną, lecz szczepionkę można przyjąć w każdym momencie. Szczepionka przeciwko HPV przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
8. Badaniem profilaktycznym związanym z HPV, które każda kobieta powinna wykonywać raz w roku, jest cytologia. Badanie to nie wykrywa samego wirusa, ale może zobrazować zmiany, jakie HPV spowodował w nabłonku szyjki macicy. Coraz częściej w gabinetach ginekologicznych kobietom proponuje się dodatkowe testy wykrywające zakażenie HPV. Testy te są dostępne dla obu płci – u kobiet wymaz jest pobierany z szyjki macicy, a u mężczyzn z prącia bądź cewki moczowej.
9. Do tej pory nie wynaleziono leku, który skutecznie eliminuje zakażenie HPV. Leczenie polega na usuwaniu następstw zakażenia.
Pamiętajmy o tym, że HPV to powszechne zakażenie, które może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Może dotyczyć również Ciebie! Zadbaj o swoje zdrowie i badaj się regularnie.
Umówiłaś się już na coroczną cytologię?
Źródło:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/programy-szczepien-przeciw-hpv/
https://www.zwrotnikraka.pl/