Organizm kobiety do karmienia piersią przygotowuje się już od początku ciąży. Ważne jest, aby ten okres w pełni wykorzystać i w odpowiedni sposób przygotować się do pierwszych karmień, zapoznać się z mechanizmem laktacji oraz korzyściami wynikającymi z karmienia naturalnego. Wiedząc jakie zmiany zachodzą w piersiach, poznając fizjologię laktacji, przyszła mama będzie potrafiła wychwycić wszelkie nieprawidłowości, które mogą się pojawić na każdym etapie, aby móc w odpowiedni sposób im zaradzić.
W obecnych czasach krąży wśród mam wiele mitów dotyczących karmienia piersią. Dookoła słychać mnóstwo „dobrych rad”, każdy staje się ekspertem od laktacji.
Jak sobie z tym poradzić?
Należy uzbroić się w rzetelną wiedzę dotyczącą procesu laktacji oraz typowych zachowań piersi i noworodka w początkach mlecznej drogi. Wiedza zdobyta w trakcie ciąży jest podstawą sukcesu w karmieniu piersią!
Gdzie znajdę odpowiednie źródło wiedzy?
- Publikacje/artykuły medyczne
- Książki o tematyce karmienia piersią z aktualnymi zaleceniami/wytycznymi
- Edukacja przedporodowa u położnej
- Konsultacja z doradcą laktacyjnym
- Laktacyjna grupa wsparcia – krąg kobiet z dobrymi doświadczeniami odnośnie karmienia piersią.
Bardzo ważna jest wiara siebie! Warto jest zaufać swojemu ciału, które jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość mleka, aby wykarmić dziecko.
Nie zawsze początki są łatwe, warto uzbroić się w cierpliwość, otoczyć się osobami, które potrafią w odpowiedni sposób wesprzeć i pomóc w trudnościach. Zaufaj wiedzy doświadczonej położnej/doradcy laktacyjnego, który dostosuje odpowiednie postępowanie w trudnościach, jakie mogą wystąpić.
To w jaki sposób kobieta przygotuje się do karmienia piersią już na etapie ciąży zwiększa szanse na osiągnięcie zadowalającego efektu. Zdobyta wiedza daje przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa.