MENU
SZUKAJ

Hormon miłości - oksytocyna

Oksytocyna to neuropeptyd, który jest produkowany przez przysadkę mózgową i jest związany z wieloma ważnymi funkcjami w organizmie człowieka. Jest często nazywana hormonem miłości, ponieważ odgrywa kluczową rolę w związkach międzyludzkich, ale wpływa także na wiele innych obszarów.

Oksytocyna podczas porodu

Oksytocyna najczęściej kojarzona jest z porodem, w trakcie którego jej wydzielanie powoduje rytmiczne kurczenie się macicy, dzięki czemu dochodzi do rozwierania szyjki macicy i wspierania przemieszczanie się dziecka w kanale rodnym. Oksytocyna podczas porodu redukuje lęk u przyszłej mamy, pozwalając jej odetchnąć między skurczami i zrelaksować się.

Szczytowy poziom oksytocyny w organizmie występuje tuż po porodzie, gdy matka trzyma w objęciach swoje nowonarodzone dziecko, budując z nim w tym momencie niepowtarzalną więź. W trakcie porodu poziom oksytocyny zarówno u mamy, jak i u dziecka jest na tyle wysoki, by uczynić chwilę poznania się wyjątkową i niezapomnianą.

Wysoki poziom tego hormonu powoduje również intensywne obkurczanie się macicy, co pozwala przejść trzeci okres porodu, czyli urodzenie łożyska.

Oksytocyna w laktacji

Oksytocyna jest również kluczowa dla procesu laktacji, który regulowany jest na trzech poziomach: hormonalnym, neurohormonalnym oraz autokrynnym. Poziom neurohormonalny, czyli tzw. odruch prolaktynowy i oksytocynowy, odpowiedzialny jest za stymulację laktacji w pierwszych tygodniach po porodzie i utrzymanie wytwarzania pokarmu.

Prawidłowe ssanie piersi przez dziecko powoduje wydzielanie się oksytocyny. Ten sygnał, przekazywany przez naczynia krwionośne, dociera do gruczołu piersiowego i powoduje skurcz komórek, które oplatają pęcherzyki i przewody mleczne. Skutkiem tego jest wypływ mleka.

Oksytocyna w relacjach międzyludzkich

Oksytocyna nie pojawia się w organizmie jedynie podczas okresu okołoporodowego – odgrywa również ważną rolę w związkach międzyludzkich. Ten neuropeptyd jest wydzielany podczas bliskiego kontaktu fizycznego, takiego jak przytulanie, pocałunki czy stosunek seksualny. Dzięki niej nasz seks jest o wiele przyjemniejszy, dotyczy to zarówno doznań kobiet, jak i mężczyzn. Podwyższony poziom oksytocyny w organizmie pozwala przeżyć orgazm, wywołując kurczenie się macicy oraz pochwy, ale też powodując wyrzut nasienia u mężczyzny.

Po stosunku kobieta najczęściej jest pełna energii, a mężczyzna… najchętniej poszedłby spać! Za to też odpowiada oksytocyna, gdyż wiąże się ona z testosteronem.

Oksytocyna – wpływ na psychikę

Oksytocyna została również poddana badaniom pod kątem oddziaływania na ludzką psychikę. Przede wszystkim wydzielanie się oksytocyny powoduje zmniejszenie naszej podatności na stres. Dzięki niej stajemy się spokojniejsi i lepiej znosimy sytuacje powodujące zdenerwowanie.

Oksytocyna wpływa również na nasze interakcje społeczne. Jej obecność w organizmie sprawia, że jesteśmy bardziej empatyczni i zdolni do współodczuwania. Hormon ten ułatwia też nawiązywanie kontaktów międzyludzkich.


<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/strzal-zblizenie-towarzyskiej-i-opiekunczej-entuzjastycznej-mlodej-kobiety-ze-stylowa-krotka-blond-fryzura-w-okularach-i-dzinsowej-kurtce-otwartymi-ustami-ze-szczescia-wyciagajac-ramiona-w-uscisku-i-przytuleniu-przyjaznego-przyjaciela_28031130.htm#query=przytulanie&position=25&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa cookie_studio</a> na Freepik

Korzystamy z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.