Czym jest doustny test obciążenia glukozą?
OGTT jest badaniem laboratoryjnym. Pozwala ocenić reakcję organizmu na glukozę. Pokazuje, jak szybko wchłania się ona do tkanek oraz jak jej stężenie normalizuje się we krwi. Badanie to powinno się odbyć między 24 a 26 tygodniem ciąży. Jeśli pacjentka jest w grupie kobiet zagrożonych występowaniem cukrzycy ciążowej lub poziom glukozy w jej krwi na czczo podczas jednego z pierwszych badań był nieprawidłowy, to lekarz zleci przeprowadzenie doustnego testu obciążenia glukozą wcześniej.
Ważne: nawet jeśli wynik badania będzie prawidłowy, to i tak kobieta musi przejść ponowne badanie między 24 a 26 tygodniem ciąży!
Nieprawidłowe wyniki OGTT pozwalają wykryć cukrzycę ciążową.
Na czym polega OGTT?
Między 24 a 26 tygodniem ciąży kobieta zgłasza się na czczo (min. 8 godzin od ostatniego posiłku) w godzinach porannych do laboratorium medycznego.
Nie zaleca się kobiecie ciężarnej stosowania przed badaniem diety niskowęglowodanowej oraz unikania aktywności fizycznej, ponieważ mogłoby to zaburzyć wyniki badań.
Badanie składa się z kilku etapów:
1.Pobranie krwi żylnej.
W próbce krwi oznaczany jest poziom glukozy na czczo. Często w laboratoriach jednoczasowo jest pobrana kropla krwi na pasek glukometru, aby ocenić poziom glukozy w danym momencie.
2.Wypicie roztworu 75 g glukozy.
Glukozę rozpuszcza się w wodzie (ok. 250-300 ml). Przed badaniem należy się upewnić, czy placówka medyczna, w której wykonywane jest badanie, zapewnia glukozę, czy też trzeba ją wcześniej kupić w aptece. Roztwór należy wypić małymi łykami, w ciągu maks. 5 minut. W aptekach są dostępne smakowe glukozy, m.in. cytrynowa, które są mniej nieprzyjemne w smaku.
3.Pobranie krwi po 1 oraz po 2 godzinach od wypicia roztworu.
Między pobraniami kobieta przebywa w placówce medycznej, nie może spożywać dodatkowych posiłków i zaleca się jej odpoczynek.
Jakie są normy OGTT w ciąży?
Prawidłowy poziom glukozy to:
- na czczo – poniżej 92 mg/dl,
- 1 godzinę po wypiciu 75 g roztworu glukozy – poniżej 180 mg/dl,
- 2 godziny po wypiciu 75 g roztworu glukozy – poniżej 153 mg/dl.
Z wynikami badania należy udać się do lekarza, od którego ciężarna dostała skierowanie.
Nieprawidłowy wynik OGGT – co dalej?
Jeśli choć jeden z wyników jest nieprawidłowy, lekarz stwierdza cukrzycę ciążową. W przypadku takiej diagnozy początkowe zalecenia to odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, natomiast jeśli to nie pomaga i wyniki kontrolnych pomiarów cukru we krwi są nadal nieprawidłowe, wdraża się leczenie odpowiednimi dawkami insuliny. Więcej o cukrzycy w ciąży napiszę niebawem, w kolejnym artykule :)
Źródło:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001324/O/D20231324.pdf