MENU
SZUKAJ

Czy ja jestem w ciąży?

Domowy test ciążowy jest najpopularniejszym badaniem wykrywającym ciążę, które kobieta może zrobić po kilku dniach od spóźniającej się miesiączki. Test ten nie daje jednak stuprocentowej pewności, dlatego podejrzewając ciążę należy wykonać dodatkowe badania.

Domowe testy ciążowe

Badaniem, które może wykonać każda kobieta w zaciszu domowym, jest test ciążowy. Testy są dostępne w każdej aptece, coraz częściej pojawiają się również w drogeriach.

Mimo że poszczególne testy różnią się nieco techniką badania, to w każdym z nich konieczne jest pobranie próbki moczu. W przypadku testów paskowych konieczne jest zanurzenie paska w moczu, który uprzednio zbiera się do pojemnika; w testach strumieniowych specjalną końcówkę umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem mocz; jeśli decydujemy się na test płytkowy, to do pojemnika należy zebrać próbkę porannego moczu, a następnie za pomocą pipety nanieść kilka kropli do specjalnego okienka na płytce. Bez względu na to, który rodzaj testu wybierzemy, to na wynik trzeba czekać ok. 3-5 minut.

Na czym polega działanie testów ciążowych? Bazują one na oznaczeniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Synteza tego hormonu rozpoczyna się już ok.7-10 dnia od zapłodnienia, więc ciążę można wykryć domowym sposobem na bardzo wczesnym etapie. Do wykonania testu powinno się użyć porannej próbki moczu - wtedy wynik jest najbardziej wiarygodny. Po nocnym spoczynku mocz ma największe zagęszczenie, a stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest najwyższe.

Pozytywny test ciążowy wymaga potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych z próbki krwi żylnej oraz wykonania specjalistycznego USG.

Testy laboratoryjne

Ciążę można potwierdzić również poprzez badanie krwi żylnej na poziom gonadotropiny kosmówkowej. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania - kobieta może udać się do punktu pobrań o dowolnej porze dnia, nie musi pozostawać na czczo. Jako wynik otrzymujemy dokładny poziom stężenie beta HCG – wartość powyżej 5 mIU/l świadczy o tym, że pacjentka spodziewa się dziecka. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży, poziom beta HCG podwaja się co 48 godzin, a maksymalną wartość osiąga w 11-12 tygodniu.

Podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej nie zawsze świadczy o ciąży. Może być oznaką innych, czasem patologicznych dolegliwości, np. raka szyjki macicy. Wynik beta HCG również wymaga potwierdzenia, tym razem w specjalistycznym badaniu USG.

Badanie USG

Wizyta u ginekologa, który wykona badanie ultrasonograficzne dopochwowe, może określić umiejscowienie ciąży oraz jej wiek. Pęcherzyk ciążowy jest widoczny już około 5 tygodnia, natomiast echo zarodka w ciąży o prawidłowym przebiegu może być uwidocznione w 6 tygodniu. W skład parametrów mierzonych w trakcie pierwszego badania USG wchodzi jeszcze wymiar CRL, czyli wymiar ciemieniowo-siedzeniowy – ten wskaźnik najdokładniej określa wiek ciążowy w I trymestrze. Często termin porodu wyliczany właśnie z tego wskaźnika nie jest tożsamy z datą wyliczoną na podstawie czasu ostatniej miesiączki, ponieważ długość cyklu menstruacyjnego to kwestia bardzo indywidualna i nie jest taka sama dla wszystkich kobiet.

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, USG wczesnej ciąży powinno być wykonane przed 10 tygodniem. Nie jest ono badaniem obowiązkowym, natomiast traktuje się je jako ważne narzędzie diagnostyczne, które może określić, m.in. czy ciąża na pewno jest wewnątrzmaciczna i nie zagraża życiu i zdrowiu kobiety.



Zdjęcie: https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie">Ludzie zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com

Korzystamy z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.