Certyfikat Doradcy Laktacyjnego mogą uzyskać przedstawiciele zawodów medycznych – położna, pielęgniarka, lekarz – którzy w ramach szkolenia podyplomowego zdobyli wiedzę i umiejętności potrzebne do wspierania kobiet w okresie okołoporodowym nawet w najtrudniejszych przypadkach.
Do kompetencji CDL* należy edukacja rodziców w zakresie karmienia piersią, czyli przedstawienie jego korzyści oraz zasad jakich należy przestrzegać przez cały okres karmienia naturalnego. W tym celu doradca wykorzystuje wiedzę i umiejętności, które zdobył podczas szkolenia podyplomowego w Centrum Nauki o Laktacji. Oczywiście oprócz tego CDL korzysta z posiadanej ogólnej wiedzy medycznej i zdobytego doświadczenia, stosując się przy tym do aktualnych standardów.
Zdarzają się sytuacje i problemy laktacyjne, do których rozwiązania konieczne są konsultacje z innymi specjalistami. Właśnie dlatego tak ważna jest współpraca m.in. z lekarzami, położnymi, logopedami, fizjoterapeutami, psychologami – pozwala ona w pełni dopasować schemat postępowania w procesie terapeutycznym dla danej pary, czyli mamy i dziecka.
Kiedy należy zgłosić się do doradcy laktacyjnego?
Karmienie piersią jest czynnością naturalną, ale nie zawsze przebiega bez komplikacji. Problemy laktacyjne mogą pojawić się przez cały okres karmienia piersią – będą to trudności związane z pierwszym przystawieniem do piersi czy brak odpowiedniej ilości pokarmu na późniejszym etapie karmienia. Takie sytuacje bywają stresujące, dlatego tak ważne jest, aby kobieta zawsze otrzymywała w nich wsparcie. Każdy incydent, który budzi niepokój młodej mamy, jest wskazaniem do wizyty w poradni laktacyjnej. Coraz częściej z doradcą laktacyjnym można spotkać się w zaciszu domowym. Warto wybrać takie miejsce i taką osobę, które zapewnią kobiecie poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Jakie sytuacje są wskazaniem do spotkania się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym?
● Wątpliwości dotyczące prawidłowego przystawienia dziecka do piersi – doradca przeprowadzi instruktaż i nauczy mamę techniki karmienia piersią. CDL ma za zadanie bacznie obserwować oraz ocenić sam akt karmienia i efektywność ssania piersi przez dziecko. Może zaproponować różne pozycje do karmienia – tak, aby matka i dziecko czuli się komfortowo.
● Nieprawidłowy przyrost masy ciała, niespokojne zachowanie przy piersi, odrzucanie piersi – doradca zbada dziecko (stan ogólny, rozwój psychoruchowy) i oceni budowę jamy ustnej pod kątem prawidłowości jej funkcji. CDL podczas wizyty zbada również mamę – budowę jej piersi, stan ogólny oraz stan psychiczny. W razie potrzeby zaleci dokarmianie mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym i pomoże dobrać odpowiedni sposób i ilość dokarmiania.
● Problem z odciąganiem pokarmu – doradca pomoże dobrać odpowiedni sprzęt oraz przeprowadzi instruktaż odciągania pokarmu.
● Niepokojące objawy ze strony piersi, np. ból brodawki czy obrzęk piersi – doradca zbierze dokładny wywiad, zbada piersi, aby rozpoznać przyczynę zaistniałego problemu, postawi diagnozę i wyda odpowiednie zalecenia laktacyjne.
● Zakończenie karmienia piersią – doradca pomoże w łagodny sposób przejść przez proces odstawienia dziecka od piersi.
● Rozszerzanie diety u niemowlaka.
● Stan wewnętrznego niepokoju matki związany z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowego karmienia piersią – to też jest sytuacja, w której doradca może pomóc. CDL zawsze szanuje każdą decyzję matki i jej rodziny dotyczącą zdrowia, sposobu żywienia oraz opieki nad dzieckiem. Nie ocenia, a wspiera!
Na spotkanie z doradcą laktacyjnym można się umówić jeszcze przed porodem, by zapewnić sobie świadomy start na „mlecznej drodze”.
Wykaz doradców, ważność ich certyfikatu oraz kontakt można znaleźć na stronie internetowej: https://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/lista-doradcow/
*CDL – Certyfikowany Doradca laktacyjny
Źródło:
https://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/certyfikat-doradcy-cdl/standardy-cdl/